تبلیغات
نماز - نماز ظهر عاشورا
جمعه 27 اسفند 1389

نماز ظهر عاشورا

   نوشته شده توسط: علی اکبر حسینی آشتیانی    

 نماز ظهر عاشورا
اذان براى ظهر عاشورا
هنگام ظهر فرا رسید (دو سپاه آماده شدند كه به امامت امام حسین علیه السلام نماز جماعت را بخوانند) امام حسین علیه السلام به پسرش امام زین العابدین علیه السلام و یا حضرت على اكبر علیه السلام فرمود: اذان و اقامه بگو! وى اذان و اقامه گفت و سپس نماز خواندند.(38)
چه خوب است هنگام ظهر عاشورا در سراسر كشور تمام جوانان به اذان گوى جوان كربلا اقتدا كنند، و صداى اذان در فضاى كشور طنین انداز شود. و نماز جماعت اقامه گردد، و رعب و وحشى در دل دشمنان بیفتد، تا همین امر سبب وحدت در بین نمازگزاران گردد.
 موذن امام
پس از محبت و پذیرایى امام از حر و سپاهیان او و استراحت مختصر حر، موقع ظهر و وقت نماز فرار رسید، امام به ((حجاج بن مسروق )) موذن مخصوصش فرمود: اذن یرحملك الله و اقم للصلوة نصلى ، خدا رحمتت كند اذان و اقامه بگو تا نمازمان را بخوانیم .))
حجاج مشغول اذان گردید، امام به ((حر)) فرمود: تو نیز با ما نماز مى خوانى یا مستقل و با سپاهیانت مى خوانى ؟
عرضه داشت : نه ، ما هم به شما و در یك صف به نماز مى ایستیم .
امام در جلو و یارانش و ((حر)) و سپاهیانش در پشت سر آن حضرت ایستادند و نماز ظهر را با آن حضرت به جاى آوردند.(39)
یاد آورى وقت نماز ظهر
((عمرو بن كعب )) معروف به ابو ثمامه صائدى یكى از یاران حسین بن على علیه السلام چون متوجه گردید كه اول ظهر است ، به آن حضرت عرضه داشت : جانم به فدایت ! گرچه این مردم به حملات پى در پى خود ادامه مى دهند ولى به خدا سوگند! تا مرا نكشته اند نمى توانند به تو دست بیابند، من دوست دارم آنگاه به لقاى پروردگار نایل گردم كه این یك نماز دیگر را نیز به امامت تو به جاى آورده باشم .
امام علیه السلام در پاسخ وى فرمود: ذكرت الصلوة جعلك الله من المصلین الذاكرین ، نعم هذا اول وقتها، نماز را به یاد ما انداختى خدا تو را از نمازگزارانى كه به یاد خدا هستند قرار بدهد.)) آرى ! اینك وقت نماز فرا رسیده است از دشمن بخواهید كه موقتا دست از جنگ بردارد تا نماز خود را به جاى بیاوریم .))
و چون به لشكر كوفه پیشنهاد آتش بس موقت داده شد، حصین یكى از سران لشكر باطل گفت : انها لا تقبل ، نمازى كه شما مى خوانید مورد قبول پروردگار نیست .))
حبیب بن مظاهر به او پاسخ گفت و در این رابطه باز جنگ شدیدى در گرفت كه منجر به كشته شدن وى گردید.
و در نتیجه حسین بن على علیه السلام با چند تن از یارانش در مقابل تیرها كه مانند قطرات باران به سوى خیمه ها سرازیر بود نماز ظهر را به جاى آورد و چند تن از یارانش به هنگام نماز به خاك و خون غلتیدند و در صف نمازگزارانى كه واقعا به خدا هستند قرار گرفتند.
ابو ثمامه همانگونه كه تصمیم گرفته بود پس از اداى فریضه ظهر پیش از همه یاران آن حضرت به جلو آمد و عرضه داشت :
یا ابا عبدالله ! جعلت فداك قد هممت اءن اءلحق باصحابك و كرهت اءن اتخلف فاءراك وحیدا فى اهلك قتیلا ((جانم به قربانت ! من تصمیم گرفته ام كه هر چه زودتر به یاران شهید تو بپیوندم و خوش ندارم كه خود را كنار بكشم و ببینم كه تو در میان اهل و عیالت تنها مانده و كشته مى شوى .))
امام علیه السلام در پاسخ وى فرمود: تقدم فانا لا حقون بك عن ساعة ، به سوى دشمن بتاز ما نیز به زودى به تو ملحق خواهیم شد)).
با صدور این فرمان ، او به صفوف دشمن حمله كرد و جنگ نمود تا به دست پسر عمویش قیس بن عبدالله صائدى به شهادت نایل گردید.(40)
اولین شهید نماز در جبهه كربلا
عموم مورخین گفته اند كه : سعید بن عبدالله حنفى ، سینه و سر و صورت خود را سپر آن حضرت و یاران او قرار داد تا نماز بخوانند و چون زخم ها بر بدن او فراوان شد و نتوانست روى پاى خود بایستد بر زمین افتاد و در حالى كه مى گفت : اللهم العنهم لعن عاد و ثمود و ابلغ نبیك منى السلام و ابلغه ما لقیت من الم الجراح فانى اردت بذلك ثوابك فى نصرة ذریة نبیك صلى الله علیه و اله و سلم
یعنى خدایا! ایشان را همانند قوم عاد و ثمود از رحمت خویش دور گردان و پیامبرت را از طرف من درود فرست و این درد و زخمى را كه به من رسید به او ابلاغ فرما، كه هدف من در این كار یارى فرزند پیامبر تو بود.))
آنگاه روى خود را به سوى امام حسین علیه السلام كرد و عرض ‍ كرد:
((اوفیت یا بن رسول الله ، یعنى آیا به عهد خود وفا كردم .؟))
امام حسین علیه السلام فرمود: ((نعم انت امامى فى الجنه ، یعنى آرى ! تو در بهشت پیش روى من هستى .)) به دنبال این سخن بود كه روح از بدن او پرواز كرد و در بدن او سیزده تیر مشاهده كردند و این غیر از زخم ها و ضربه هاى دیگرى بود كه بر او وارد شده بود.
رضوان الله و سلامه و بركاته علیه و على من استشهد معه .(41)
جنگ بعد از نماز ظهر
یكى از اسرار جنگ در اسلام این است كه جنگ مستحب است از ظهر به بعد شروع شود و قبل از ظهر مكروه است . مگر اینكه دشمن حمله كند، در این صورت در تمام اوقات انسان مى تواند حمله او را پاسخ دهد.
جنگ كردن قبل از ظهر مكروه است اما از ظهر به بعد مستحب است ، چرا؟
راز این نكته در كتب فقهى ما كه از این روایات استفاده كرده اند این چنین بیان مى شود كه : درهاى رحمت هنگام ظهر باز است . بلكه خداى سبحان قلب كفار و منافقین را هدایت كند كه به اسلام گرایش پیدا كنند و خونى ریخته نشود.
این راز جهاد در میدان جنگ است كه آن هم حكمى خاص دارد، مرحوم صاحب جواهر رحمة الله مى گوید: ((سید الشهداء شخصا از ظهر به بعد روز عاشورا وارد میدان شده است ، اصحابش قبل از ظهر دفاع كرده اند اما آنچه مربوط به خود حضرت است از ظهر به بعد است لذا نماز ظهر را وى در آن حالت خواندند، سپس وارد میدان شدند. ظهر كه مى شود درهاى رحمت باز است وقتى كه درهاى رحمت باز شد ایشان از خداى سبحان رحمت كامله مساءلت مى كند.
از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده است : ((هنگام ظهر درهاى رحمت باز است ، درهاى بهشت باز است ، و دعاها هم مستجاب است .(42)))
 نماز خوف در صحراى كربلا
نماز خوف مثل نماز مسافر دو ركعت است نه چهار ركعت . یعنى انسان اگر در وطن هم باشد باز باید دو ركعت بخواند، براى اینكه مجال نیست و در آنجا باید مختصر خواند، چون اگر همه به نماز بایستند وضع دفاعى شان به هم مى خورد. سربازان موظف هستند در حال نماز نیمى در مقابل دشمن بایستند و نیمى به امام جماعت اقتدا كنند امام جماعت یك ركعت را كه خواند صبر مى كند تا آنها ركعت دیگرشان را بخوانند بعد آنها مى روند پست را از رفقاى خودشان مى گیرند در حالى كه امام همینطور منتظر نشسته یا ایستاده است سربازان دیگر مى آیند و نمازشان را با ركعت دوم امام مى خوانند.
حضرت ابا عبدالله علیه السلام چنین نماز خوفى خواند، ولى وضع ابا عبدالله علیه السلام یك وضع خاصى بود، زیرا چندان از دشمن دور نبودند. لهذا آن عده اى كه مى خواستند دفاع كنند نزدیك ابا عبدالله ایستاده بودند و دشمن بى حیاى بى شرم حتى در این لحظه هم آنها را راحت نگذاشت در حالى كه ابا عبدالله مشغول نماز بود دشمن شروع به تیراندازى كرد، دو نوع تیراندازى هم تیر زبان كه یكى فریاد كرد: حسین ! نماز نخوان نماز فایده اى ندارد! تو بر پیشواى زمان خودت یزید، یاغى هستى ، لذا نماز تو قبول نیست !
و هم تیرهایى كه از كمان هاى معمولى شان پرتاب مى كردند یكى دو نفر از صحابه ابا عبدالله كه خودشان را براى ایشان سپر قرار داده بودند روى خاك افتادند. یكى از آنها سعید بن عبدالله حنفى به حالى افتاد كه وقتى نماز ابا عبدالله تمام شد دیگر نزدیك جان دادنش بود، آقا خودشان را به بالین او رساندند وقتى به بالین او رسیدند او جمله عجیبى گفت ، عرض ‍ كرد، یا ابا عبدالله ! اوفیت ؟ آیا من حق وفا را به جا آوردم ؟ مثل اینكه هنوز هم فكر مى كرد كه حق حسین آنقدر بزرگ و بالاست كه این مقدار فداكارى هم شاید كافى نباشد این بود نماز ابا عبدالله در صحراى كربلا.(43)
 دعا در آخرین لحظات روز عاشورا
آخرین دعاى امام حسین علیه السلام در حالى كه با بدن غرق در خون بر خاك افتاده بود این بود:
اللهم متعالى المكان ، عظیم الجبروت شدید المحال غنى عن الخلائق ، عریض الكبریاء قادر على ما یشاء قریب الرحمة صادق الوعد سابق النعمة حسن البلاء قریب اذا دعیت محیط بما خلقت قابل التوبة لمن تاب الیك قادر على ما اردت و مدرك ما طلبت و شكور اذا شكرت و ذكور اذا ذكرت . ادعوك محتاجا و ارغب الیك فقیرا و افزع الیك خائفا و ابكى الیك مكروبا و استعین بك ضعیفا و اتوكل علیك كافیا احكم بیننا و بین قومنا بالحق فانهم غرونا و خدعونا و غدرونا و قتلونا و نحن عتره نبیك و ولد حبیبك محمد بن عبدالله الذى اصطفیته بالرسالة و ائتمنته على وصیك فاجعل لنا من امرنا فرجا و مخرجا برحمتك یا ارحم الراحمین ،
پروردگارا! جایگاهت برتر، قدرت بسیار و قهر و غضبت شدید مى باشد. بى نیاز از مخلوقات ، داراى قدرت گسترده ، قادر بر هر چه بخواهد، داراى رحمت نزدیك و وعده راست ، نعمت گسترده ، و بلاء نیكو، آنگاه كه خوانده شوى نزدیك هستى ، و بر آنچه خلق كردى محیط هستى ، توبه را از كسى كه به سوى تو بازگشت كند مى پذیرى ، بر آنچه بخواهى قادرى و هر چه را بخواهى مى یابى ، هنگامى كه شكر تو را گذارند شكر گذار بوده ، و هرگاه یاد شوى متذكر آنان مى گردى .
تو را با نیازمندى خوانده و با فقر و بى چیزى و به سوى تو توجه مى كنم و با ترس به سوى تو روى مى آورم و با ناراحتى به سوى تو مى گیریم و با ناتوانى از تو یارى مى خواهم و بر تو، توكل مى كنم در حالى كه تو را كافى مى دانم . بین ما و قوم ما با حق حكم نما، به درستى كه آنان ما را فریب داده و مكر و خدعه زدند و ما را كشتند در حالى كه ما خاندان پیامبرت و فرزندان دوست تو محمد بن عبدالله مى باشیم كه او را به رسالت برگزیده و بر وحیت او را امین قرار دادى پس در كار ما فرج و گشایش قرار ده . به رحمتت اى مهربان ترین مهربانان .(44)
 علت تاخیر افتادن جنگ
یكى از دلایل به تاخیر افكندن پیكار با دشمن ، یافتن فرصت دیگرى براى راز و مناجات و نیایش با خدا در شب عاشورا بود به همین جهت پس از پاسى از شب به دعا مشغول شد و تا صبحگاه بر حال نیایش بود و دعاى شبانگاهى اش به این دعاى صبحگاهى پیوند خورد كه فرمود:
((بار پروردگارا! تو در تمام غم و اندوه و پناهگاه و در هر رخداد سخت و ناگوار مایه امید و در هر حادثه اى پناه و سلاح من هستى .
چه بسیار غم هایى كه دل هایى در برابر آن ناتوان و راه چاره در برطرف ساختن آن مسدود مى گردد دوستان و دشمنان زبان به لرزش و شماتت مى گشایند كه من همه را به بارگاه تو آوردم و به تو شكایت كرده و از دیگران قطع امید نمودم و تنها تو بودى كه به داد من رسیدى و این غم هاى كمرشكن را برطرف ساختى و مرا از امواج سهمگین بالا رهانیدى .))
 یاد خدا تا لحظه شهادت
امام حسین علیه السلام از عصر تاسوعا تا عصر عاشورا در تمامى حالات و شرایط و در همه گفتار و كردار و حركات و سكنات خویش به یاد خدا و یاد آورى پیمان با او و تاكید بر پایبندى بر عهد خویش با خدا بود و تا لحظاتى كه بر پیمانش با خدا وفا نكرد و حق امانت را ادا ننمود به كار دیگرى حتى صرف غذا نیندیشید و این در حالى بود كه زبان مباركش تا هنگامى كه تر بود و گردش مى كرد به ذكر خدا مشغول بود.
57- آخرین سجده خونین حسین علیه السلام
دو یا سه ساعت بعد از نماز ظهر عاشورا براى امام حسین علیه السلام نماز دیگرى پیش آمد ركوع دیگرى پیش آمد سجود دیگرى پیش آمد. شكل دیگرى ذكر گفت ، اما ركوع ابا عبدالله آن وقتى بود كه تیر به سینه مقدسش ‍ وارد شد و ابا عبدالله به چه شكلى بود؟ سجود بر پیشانى نشد، چون ابا عبدالله قهرا از روى اسب بر زمین افتاد، طرف راست صورتش را روى خاك هاى گرم كربلا گذاشت ذكر ابا عبدالله این بود.
بسم الله و بالله و على ملة رسول الله .
سید بن طاووس در لهوف نقل كرده :
لما سقط عن فرسه الى الارض على خده الایمن ، هنگامى كه از اسب بر روى گونه راستش بر زمین افتاد چنین گفت : بسم الله و بالله و على ملة رسول الله به نام خدا و به یاد او و به راه پیامبر.
58- دعا قبل از شهادتش
روایت شده آن حضرت لحظاتى چند خون آلود روى زمین افتاد بودند و چهره شان به سوى آسمان بود و مى فرمود: یا الهى ! صبرا على قضائك لا معبود سواك یا غیاث المستغیثین .
خداوندا! بر قضا و قدرت صبر مى كنم ، معبودى جز تو نیست اى فریاد رس ‍ فریاد خواهان !(45)))
 توجه به خیام و نماز
امام حسین علیه السلام در عین جنگ ، ناگزیر است گاهگاهى از اهل حرم خبر گیرد. حال و احوال آنها را بپرسد، به آنان دلدارى و تسلیت دهد، در آنان آمادگى براى مصائب بعدى را فراهم سازد.
از سوى دیگر او در خیمه بیمارى دارد، امام سجاد علیه السلام ، كه تمام روز عاشورا در حال بیمارى شدید و گاهى در حال اغماء است . هر چند گاهى سرى به خیمه او مى زد، با او سخن مى گفت ، ودایع امامت را به او مى سپرد.
آخر او امام بعدى است ، رئیس قافله اسیران است او باید رسالت خطیر بعدى را بر عهده گیرد.
در عین حال ، وقت نماز است . او باید به نماز بایستد و در میان مردم و در میدان جنگ نماز بخواند تا هم شبهه كفر و بى ایمانى را از خود بزداید و هم به دیگران بفهماند كه نماز مهم است و در هیچ حالتى از حالات حتى در بحبوحه جنگ و فراموش نمى گردد. حتى در میان تیر و شمشیر و حتى با چهره خونین .(46)
 دعوت به بهشت بعد از نماز ظهر
نماز جماعت به پایان رسید، امام رو به نمازگزاران گرداند و سخنان خویش ‍ را با حمد و سپاس خداوند آغاز كرد، آن گاه فرمود: خداوند در این روز كشته شدن شما و مرا امضا كرده است .
صبرا یا بنى الكرام فما الموت الا قنطرة تعبر بكم عن البوس و الضراء الى الجنان الواسعة النعم الدائمه
بر شماست كه صبر و شكیبایى پیش گیرید اى بزرگ زادگان ! صبر كنید كه مرگ پلى بیش نیست كه شما را از سختى ها و رنج ها به بهشت گسترده و نعمت هاى جاوید مى رساند. پس كدام یك از شما به خاطر انتقال از كاخ به زندان و شكنجه گاه است . همانا پدرم از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم روایت كرد كه آن حضرت مى فرمود: دنیا براى مومن همانند زندان و براى كافر همچون بهشت است و مرگ پل مومنان به سوى بهشت هایشان و پل كافران به سوى دوزخ آنان است . نه دوزخ شنیده ام و نه دوزخ مى گویم !lien
یکشنبه 31 شهریور 1398 11:37 ب.ظ
Now I am ready to do my breakfast, after having my breakfast
coming over again to read other news.
Sexgeschichten Gratis
سه شنبه 12 شهریور 1398 06:53 ق.ظ
Hey just wanted to give you a brief heads up
and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different browsers and both
show the same results.
לופטים עם בריכה
یکشنبه 10 شهریور 1398 01:56 ب.ظ
thank you a whole lot this excellent website will be conventional and everyday
https://00-tv.com
دوشنبه 4 شهریور 1398 05:07 ق.ظ
When I initially commented I clicked the "Notify me when new comments are added"
checkbox and now each time a comment is added I get four emails with the same comment.
Is there any way you can remove people from that service?
Thanks a lot!
смотреть сериал онлайн
شنبه 2 شهریور 1398 10:48 ب.ظ
I know this site presents quality based posts and
other information, is there any other web site which provides these data
in quality?
https://wwin-tv.com/
یکشنبه 27 مرداد 1398 09:02 ق.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled
upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.
I am hoping to contribute & help other customers like its helped me.
Good job.
צימרים
چهارشنبه 16 مرداد 1398 07:45 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rent, search by region, find during first minutes a villa to
book by city, several different rooms lofts and villas.
Be afraid of photographs and information that they have to offer
you you. The site is a center for every body the ads in the field, bachelorette party?
Use a buddy who leaves Israel? Regardless of the reason why you need to rent a villa for a potential event or just a
group recreation ideal for any age. The website is also the
middle of rooms because of the hour, which is definitely another subject,
for lovers who are searhing for a lavish room equipped for discreet entertainment with a spouse or lover.

Whatever you are interested in, the 0LOFT
website creates a hunt for you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
Sexy2Call
شنبه 12 مرداد 1398 06:39 ق.ظ
Sexy2call Quick search and find the most recent results
Discover a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. Looking for escort girls?
Discrete apartments? Generate a quick search by region
interesting link
جمعه 11 مرداد 1398 10:03 ب.ظ
It's going to be finish of mine day, however before end I
am reading this great paragraph to increase my knowledge.
http://viagrawwithoutdoctor.com/
سه شنبه 8 مرداد 1398 12:15 ق.ظ

Fantastic data, Kudos!
drugstore online shopping online pharmacies online pharmacy canada medication prices canada pharmaceuticals online canada online pharmacies reviews buy vistagra online safe canadian pharmaceuticals online canada pharmacies account north west pharmacy canada
וילות בצפון
پنجشنبه 3 مرداد 1398 10:31 ق.ظ
cheers a whole lot this excellent website is professional as well as casual
مركز صیانة میكرویف دایو
سه شنبه 1 مرداد 1398 02:05 ق.ظ
Hi Dear, are you genuinely visiting this site
regularly, if so afterward you will definitely
take good know-how.
Sexy2Call
دوشنبه 31 تیر 1398 04:59 ق.ظ
Sexy2call Quick search and obtain the latest results Get a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?
Discrete apartments? Complete a quick search by region
صیانة غسالات سامسونج
شنبه 29 تیر 1398 10:03 ب.ظ
I all the time used to study article in news papers but now as I am a user of internet so
from now I am using net for articles or reviews, thanks
to web.
תיקון מזגן
جمعه 28 تیر 1398 09:32 ق.ظ
thanks a lot lots this website is official plus simple
דירות דיסקרטיות
پنجشنبه 27 تیر 1398 10:04 ب.ظ
We're having coffee at Nylon Coffee Roasters on Everton Park in Singapore.

I'm having black coffee, he's creating a cappuccino.
He's handsome. Brown hair slicked back, glasses that suited his face, hazel eyes
and the prettiest lips I've seen. They are quality, with incredible arms along
with a chest that is unique for this sweater. We're standing in-front of each
other preaching about our everyday life, what we really wish for for the future,
what we're seeking on another person. He starts saying that he's got been rejected a lot of times.


‘Why Andrew? You're so handsome. I'd never reject you ', I believe that He smiles at
me, biting his lip.

‘Oh, I can't know. Everything happens for a reason right.
But analyze, make use of reject me, does one Ana?' He said.‘No, how could I?' , I replied

"So, would you mind if I kissed you today?' he was quoted saying as I purchase more detailed him and kiss him.

‘When don't ask, accomplish it.' I reply.

‘I love how we think.' , he said.

At the same time, I start scrubbing my your back heel as part of his leg, massaging it slowly. ‘What exactly do you like girls? And, Andrew, don't spare me the details.' I ask.

‘I love determined women. Someone to know what you want. Someone who won't say yes even if I said yes. Someone who's not afraid when you try something mroe challenging,' he says. ‘I'm never afraid of attempting interesting things, especially on the subject of making new things in bed ', I intimate ‘And I like females who are direct, who cut throughout the chase, like you simply did. To generally be
honest, what a huge turn on.
וילות להשכרה בראשון לציון
چهارشنبه 26 تیر 1398 03:49 ق.ظ
Index Search Villas and lofts to rent, search by region, find
during first minutes a villa for rental by city, several different rooms lofts
and villas. Be stunned at the photos and data that they have to present you.
The site is a center for everyone the ads within the field, bachelorette party?
Like an associate who leaves Israel? Regardless of the the reason why you should rent a villa for a potential event or simply
a team recreation well suited for any age. The website is also center of
rooms by way of the hour, which is another subject, for lovers who are searching for an expensive
room equipped for discreet entertainment having a spouse or lover.

No matter what you are interested in, the 0LOFT website creates a hunt for you
to find rentals for loft villas and rooms throughout Israel, North South and Gush
Dan.
konto bankowe dla firm ranking
یکشنبه 23 تیر 1398 05:01 ب.ظ
It's very simple to find out any matter on net as
compared to textbooks, as I found this paragraph at this site.
darmowe konto firmowe
یکشنبه 23 تیر 1398 04:15 ب.ظ
Definitely believe that which you stated. Your favorite
reason appeared to be on the web the easiest thing to
be aware of. I say to you, I definitely get annoyed while people think about worries that they
plainly don't know about. You managed to hit the nail upon the top and
defined out the whole thing without having side effect ,
people can take a signal. Will likely be back to get more.
Thanks
וילות באילת
یکشنبه 23 تیر 1398 03:40 ق.ظ
Index Search Villas and lofts for rental, search by region, find
in minutes a villa to rent by city, many different rooms lofts and villas.

Be afraid of the pictures and data that the site has to offer you
you. The website is a center for everyone the ads from the field, bachelorette party?
Enjoy a friend who leaves Israel? Regardless of the explanation you need to rent a villa for the next event or
simply a bunch recreation made for any age. The site
is also the middle of rooms with the hour, which has already been another subject,
for lovers who are looking for a lavish room equipped for discreet entertainment that has
a spouse or lover. It doesn't matter what you would like,
the 0LOFT website is really a find you to find rentals for loft villas
and rooms throughout Israel, North South and Gush Dan.
נערת ליווי בבת ים
یکشنبه 16 تیر 1398 05:45 ب.ظ
Sexy2call Quick search and get the newest results Look
for a massage escort girl, discrete apartment or any perfect and indulgent recreation. In search of escort girls?
Discrete apartments? Produce a quick search by region
profile
یکشنبه 16 تیر 1398 03:43 ب.ظ
Hi my loved one! I want to say that this post is amazing,
nice written and come with approximately all important
infos. I would like to peer extra posts like this .
lesbo
پنجشنبه 13 تیر 1398 11:09 ب.ظ
My developer is trying too persuade me to move to .net from PHP.
Ihave always disliked the idea because of the costs.
But he's tryiong none the less. I've been using WordPress on numerous websiyes for about a year and
am anxious about switching too abother platform. I hafe heard very good things about blogengine.net.
Is thede a way I can transfer all my wordpress posts into it?

Any kind of help would be really appreciated!
online
دوشنبه 10 تیر 1398 01:39 ب.ظ
online

Watch Tv Online online Dailymotion
watch-tv series meFind Watch TV Onlin,Watch Tv Online.
Search Faster watch-tv series me, Better & Smarter Here!
How to Watch TV Online, tv live online News & More.

Watch TV Shows Online, Online Video Watch, Stream Live TV Series
Watch Youtube Full Episodes. watch tv online free liveFind Watch TV Onlin,Watch TV Online.
Search Faster dailymotion, Better & Smarter Here! Free Videos Online,
daily motion News & More.
Watch TV Shows Online, vimeo watch videos YouTube, Stream Live TV Series megavideo Full Episodes.
Free Videos OnlineFind Watch TV Onlin,Free Videos Online. Search Faster dailymotion, Better & Smarter Here!

watch tv online free, Watch Tv Online News & More online.

Watch TV Shows Online, Online Video Watch, Stream Live TV Series
Free Video Clips Full Episodes.
חדרים לפי שעה בתל אביב
دوشنبه 10 تیر 1398 02:58 ق.ظ
Index Search Villas and lofts rented, search by region, find during first minutes a villa for
rental by city, many different rooms lofts and villas.
Be in awe of the wonderful pictures and information that the site has to provide you.
The site is a center for everyone the ads inside
http://sitethus.strikingly.com/
دوشنبه 3 تیر 1398 06:34 ق.ظ

Superb forum posts. Kudos!
cialis prezzo di mercato tadalafil 20 mg canadian drugs generic cialis cialis rezeptfrei sterreich cialis efficacit tadalafil cialis 5 mg buy cialis generika in deutschland kaufen cialis tadalafil cialis canada
http://frusinex.strikingly.com/
یکشنبه 2 تیر 1398 02:36 ب.ظ

You reported that adequately!
viagra or cialis achat cialis en europe cialis 5 mg buy price cialis per pill cialis online holland cialis 5 mg buy cialis generisches kanada cialis online nederland cialis cipla best buy low cost cialis 20mg
do you need a prescription for cialis
شنبه 1 تیر 1398 11:50 ب.ظ

Nicely put. Thanks.
cialis generic availability cialis rezeptfrei sterreich cialis dosage amounts generic cialis levitra bulk cialis generic cialis review uk cialis 20mg cialis australia org cost of cialis cvs cialis farmacias guadalajara
Buy cialis
شنبه 1 تیر 1398 07:05 ق.ظ

You said it perfectly.!
cialis 100mg suppliers effetti del cialis cialis ahumada cialis coupons printable the best choice cialis woman we choice cialis uk we like it safe cheap cialis enter site natural cialis cialis uk generic cialis 20mg tablets
http://snowexar.strikingly.com/
جمعه 31 خرداد 1398 03:00 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot.
cialis vs viagra cialis sans ordonnance bulk cialis can i take cialis and ecstasy where to buy cialis in ontario viagra cialis levitra price cialis wal mart pharmacy deutschland cialis online cialis 30 day sample viagra cialis levitra
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30