تبلیغات
نماز - نماز ظهر عاشورا
جمعه 27 اسفند 1389

نماز ظهر عاشورا

   نوشته شده توسط: علی اکبر حسینی آشتیانی    

 نماز ظهر عاشورا
اذان براى ظهر عاشورا
هنگام ظهر فرا رسید (دو سپاه آماده شدند كه به امامت امام حسین علیه السلام نماز جماعت را بخوانند) امام حسین علیه السلام به پسرش امام زین العابدین علیه السلام و یا حضرت على اكبر علیه السلام فرمود: اذان و اقامه بگو! وى اذان و اقامه گفت و سپس نماز خواندند.(38)
چه خوب است هنگام ظهر عاشورا در سراسر كشور تمام جوانان به اذان گوى جوان كربلا اقتدا كنند، و صداى اذان در فضاى كشور طنین انداز شود. و نماز جماعت اقامه گردد، و رعب و وحشى در دل دشمنان بیفتد، تا همین امر سبب وحدت در بین نمازگزاران گردد.
 موذن امام
پس از محبت و پذیرایى امام از حر و سپاهیان او و استراحت مختصر حر، موقع ظهر و وقت نماز فرار رسید، امام به ((حجاج بن مسروق )) موذن مخصوصش فرمود: اذن یرحملك الله و اقم للصلوة نصلى ، خدا رحمتت كند اذان و اقامه بگو تا نمازمان را بخوانیم .))
حجاج مشغول اذان گردید، امام به ((حر)) فرمود: تو نیز با ما نماز مى خوانى یا مستقل و با سپاهیانت مى خوانى ؟
عرضه داشت : نه ، ما هم به شما و در یك صف به نماز مى ایستیم .
امام در جلو و یارانش و ((حر)) و سپاهیانش در پشت سر آن حضرت ایستادند و نماز ظهر را با آن حضرت به جاى آوردند.(39)
یاد آورى وقت نماز ظهر
((عمرو بن كعب )) معروف به ابو ثمامه صائدى یكى از یاران حسین بن على علیه السلام چون متوجه گردید كه اول ظهر است ، به آن حضرت عرضه داشت : جانم به فدایت ! گرچه این مردم به حملات پى در پى خود ادامه مى دهند ولى به خدا سوگند! تا مرا نكشته اند نمى توانند به تو دست بیابند، من دوست دارم آنگاه به لقاى پروردگار نایل گردم كه این یك نماز دیگر را نیز به امامت تو به جاى آورده باشم .
امام علیه السلام در پاسخ وى فرمود: ذكرت الصلوة جعلك الله من المصلین الذاكرین ، نعم هذا اول وقتها، نماز را به یاد ما انداختى خدا تو را از نمازگزارانى كه به یاد خدا هستند قرار بدهد.)) آرى ! اینك وقت نماز فرا رسیده است از دشمن بخواهید كه موقتا دست از جنگ بردارد تا نماز خود را به جاى بیاوریم .))
و چون به لشكر كوفه پیشنهاد آتش بس موقت داده شد، حصین یكى از سران لشكر باطل گفت : انها لا تقبل ، نمازى كه شما مى خوانید مورد قبول پروردگار نیست .))
حبیب بن مظاهر به او پاسخ گفت و در این رابطه باز جنگ شدیدى در گرفت كه منجر به كشته شدن وى گردید.
و در نتیجه حسین بن على علیه السلام با چند تن از یارانش در مقابل تیرها كه مانند قطرات باران به سوى خیمه ها سرازیر بود نماز ظهر را به جاى آورد و چند تن از یارانش به هنگام نماز به خاك و خون غلتیدند و در صف نمازگزارانى كه واقعا به خدا هستند قرار گرفتند.
ابو ثمامه همانگونه كه تصمیم گرفته بود پس از اداى فریضه ظهر پیش از همه یاران آن حضرت به جلو آمد و عرضه داشت :
یا ابا عبدالله ! جعلت فداك قد هممت اءن اءلحق باصحابك و كرهت اءن اتخلف فاءراك وحیدا فى اهلك قتیلا ((جانم به قربانت ! من تصمیم گرفته ام كه هر چه زودتر به یاران شهید تو بپیوندم و خوش ندارم كه خود را كنار بكشم و ببینم كه تو در میان اهل و عیالت تنها مانده و كشته مى شوى .))
امام علیه السلام در پاسخ وى فرمود: تقدم فانا لا حقون بك عن ساعة ، به سوى دشمن بتاز ما نیز به زودى به تو ملحق خواهیم شد)).
با صدور این فرمان ، او به صفوف دشمن حمله كرد و جنگ نمود تا به دست پسر عمویش قیس بن عبدالله صائدى به شهادت نایل گردید.(40)
اولین شهید نماز در جبهه كربلا
عموم مورخین گفته اند كه : سعید بن عبدالله حنفى ، سینه و سر و صورت خود را سپر آن حضرت و یاران او قرار داد تا نماز بخوانند و چون زخم ها بر بدن او فراوان شد و نتوانست روى پاى خود بایستد بر زمین افتاد و در حالى كه مى گفت : اللهم العنهم لعن عاد و ثمود و ابلغ نبیك منى السلام و ابلغه ما لقیت من الم الجراح فانى اردت بذلك ثوابك فى نصرة ذریة نبیك صلى الله علیه و اله و سلم
یعنى خدایا! ایشان را همانند قوم عاد و ثمود از رحمت خویش دور گردان و پیامبرت را از طرف من درود فرست و این درد و زخمى را كه به من رسید به او ابلاغ فرما، كه هدف من در این كار یارى فرزند پیامبر تو بود.))
آنگاه روى خود را به سوى امام حسین علیه السلام كرد و عرض ‍ كرد:
((اوفیت یا بن رسول الله ، یعنى آیا به عهد خود وفا كردم .؟))
امام حسین علیه السلام فرمود: ((نعم انت امامى فى الجنه ، یعنى آرى ! تو در بهشت پیش روى من هستى .)) به دنبال این سخن بود كه روح از بدن او پرواز كرد و در بدن او سیزده تیر مشاهده كردند و این غیر از زخم ها و ضربه هاى دیگرى بود كه بر او وارد شده بود.
رضوان الله و سلامه و بركاته علیه و على من استشهد معه .(41)
جنگ بعد از نماز ظهر
یكى از اسرار جنگ در اسلام این است كه جنگ مستحب است از ظهر به بعد شروع شود و قبل از ظهر مكروه است . مگر اینكه دشمن حمله كند، در این صورت در تمام اوقات انسان مى تواند حمله او را پاسخ دهد.
جنگ كردن قبل از ظهر مكروه است اما از ظهر به بعد مستحب است ، چرا؟
راز این نكته در كتب فقهى ما كه از این روایات استفاده كرده اند این چنین بیان مى شود كه : درهاى رحمت هنگام ظهر باز است . بلكه خداى سبحان قلب كفار و منافقین را هدایت كند كه به اسلام گرایش پیدا كنند و خونى ریخته نشود.
این راز جهاد در میدان جنگ است كه آن هم حكمى خاص دارد، مرحوم صاحب جواهر رحمة الله مى گوید: ((سید الشهداء شخصا از ظهر به بعد روز عاشورا وارد میدان شده است ، اصحابش قبل از ظهر دفاع كرده اند اما آنچه مربوط به خود حضرت است از ظهر به بعد است لذا نماز ظهر را وى در آن حالت خواندند، سپس وارد میدان شدند. ظهر كه مى شود درهاى رحمت باز است وقتى كه درهاى رحمت باز شد ایشان از خداى سبحان رحمت كامله مساءلت مى كند.
از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم نقل شده است : ((هنگام ظهر درهاى رحمت باز است ، درهاى بهشت باز است ، و دعاها هم مستجاب است .(42)))
 نماز خوف در صحراى كربلا
نماز خوف مثل نماز مسافر دو ركعت است نه چهار ركعت . یعنى انسان اگر در وطن هم باشد باز باید دو ركعت بخواند، براى اینكه مجال نیست و در آنجا باید مختصر خواند، چون اگر همه به نماز بایستند وضع دفاعى شان به هم مى خورد. سربازان موظف هستند در حال نماز نیمى در مقابل دشمن بایستند و نیمى به امام جماعت اقتدا كنند امام جماعت یك ركعت را كه خواند صبر مى كند تا آنها ركعت دیگرشان را بخوانند بعد آنها مى روند پست را از رفقاى خودشان مى گیرند در حالى كه امام همینطور منتظر نشسته یا ایستاده است سربازان دیگر مى آیند و نمازشان را با ركعت دوم امام مى خوانند.
حضرت ابا عبدالله علیه السلام چنین نماز خوفى خواند، ولى وضع ابا عبدالله علیه السلام یك وضع خاصى بود، زیرا چندان از دشمن دور نبودند. لهذا آن عده اى كه مى خواستند دفاع كنند نزدیك ابا عبدالله ایستاده بودند و دشمن بى حیاى بى شرم حتى در این لحظه هم آنها را راحت نگذاشت در حالى كه ابا عبدالله مشغول نماز بود دشمن شروع به تیراندازى كرد، دو نوع تیراندازى هم تیر زبان كه یكى فریاد كرد: حسین ! نماز نخوان نماز فایده اى ندارد! تو بر پیشواى زمان خودت یزید، یاغى هستى ، لذا نماز تو قبول نیست !
و هم تیرهایى كه از كمان هاى معمولى شان پرتاب مى كردند یكى دو نفر از صحابه ابا عبدالله كه خودشان را براى ایشان سپر قرار داده بودند روى خاك افتادند. یكى از آنها سعید بن عبدالله حنفى به حالى افتاد كه وقتى نماز ابا عبدالله تمام شد دیگر نزدیك جان دادنش بود، آقا خودشان را به بالین او رساندند وقتى به بالین او رسیدند او جمله عجیبى گفت ، عرض ‍ كرد، یا ابا عبدالله ! اوفیت ؟ آیا من حق وفا را به جا آوردم ؟ مثل اینكه هنوز هم فكر مى كرد كه حق حسین آنقدر بزرگ و بالاست كه این مقدار فداكارى هم شاید كافى نباشد این بود نماز ابا عبدالله در صحراى كربلا.(43)
 دعا در آخرین لحظات روز عاشورا
آخرین دعاى امام حسین علیه السلام در حالى كه با بدن غرق در خون بر خاك افتاده بود این بود:
اللهم متعالى المكان ، عظیم الجبروت شدید المحال غنى عن الخلائق ، عریض الكبریاء قادر على ما یشاء قریب الرحمة صادق الوعد سابق النعمة حسن البلاء قریب اذا دعیت محیط بما خلقت قابل التوبة لمن تاب الیك قادر على ما اردت و مدرك ما طلبت و شكور اذا شكرت و ذكور اذا ذكرت . ادعوك محتاجا و ارغب الیك فقیرا و افزع الیك خائفا و ابكى الیك مكروبا و استعین بك ضعیفا و اتوكل علیك كافیا احكم بیننا و بین قومنا بالحق فانهم غرونا و خدعونا و غدرونا و قتلونا و نحن عتره نبیك و ولد حبیبك محمد بن عبدالله الذى اصطفیته بالرسالة و ائتمنته على وصیك فاجعل لنا من امرنا فرجا و مخرجا برحمتك یا ارحم الراحمین ،
پروردگارا! جایگاهت برتر، قدرت بسیار و قهر و غضبت شدید مى باشد. بى نیاز از مخلوقات ، داراى قدرت گسترده ، قادر بر هر چه بخواهد، داراى رحمت نزدیك و وعده راست ، نعمت گسترده ، و بلاء نیكو، آنگاه كه خوانده شوى نزدیك هستى ، و بر آنچه خلق كردى محیط هستى ، توبه را از كسى كه به سوى تو بازگشت كند مى پذیرى ، بر آنچه بخواهى قادرى و هر چه را بخواهى مى یابى ، هنگامى كه شكر تو را گذارند شكر گذار بوده ، و هرگاه یاد شوى متذكر آنان مى گردى .
تو را با نیازمندى خوانده و با فقر و بى چیزى و به سوى تو توجه مى كنم و با ترس به سوى تو روى مى آورم و با ناراحتى به سوى تو مى گیریم و با ناتوانى از تو یارى مى خواهم و بر تو، توكل مى كنم در حالى كه تو را كافى مى دانم . بین ما و قوم ما با حق حكم نما، به درستى كه آنان ما را فریب داده و مكر و خدعه زدند و ما را كشتند در حالى كه ما خاندان پیامبرت و فرزندان دوست تو محمد بن عبدالله مى باشیم كه او را به رسالت برگزیده و بر وحیت او را امین قرار دادى پس در كار ما فرج و گشایش قرار ده . به رحمتت اى مهربان ترین مهربانان .(44)
 علت تاخیر افتادن جنگ
یكى از دلایل به تاخیر افكندن پیكار با دشمن ، یافتن فرصت دیگرى براى راز و مناجات و نیایش با خدا در شب عاشورا بود به همین جهت پس از پاسى از شب به دعا مشغول شد و تا صبحگاه بر حال نیایش بود و دعاى شبانگاهى اش به این دعاى صبحگاهى پیوند خورد كه فرمود:
((بار پروردگارا! تو در تمام غم و اندوه و پناهگاه و در هر رخداد سخت و ناگوار مایه امید و در هر حادثه اى پناه و سلاح من هستى .
چه بسیار غم هایى كه دل هایى در برابر آن ناتوان و راه چاره در برطرف ساختن آن مسدود مى گردد دوستان و دشمنان زبان به لرزش و شماتت مى گشایند كه من همه را به بارگاه تو آوردم و به تو شكایت كرده و از دیگران قطع امید نمودم و تنها تو بودى كه به داد من رسیدى و این غم هاى كمرشكن را برطرف ساختى و مرا از امواج سهمگین بالا رهانیدى .))
 یاد خدا تا لحظه شهادت
امام حسین علیه السلام از عصر تاسوعا تا عصر عاشورا در تمامى حالات و شرایط و در همه گفتار و كردار و حركات و سكنات خویش به یاد خدا و یاد آورى پیمان با او و تاكید بر پایبندى بر عهد خویش با خدا بود و تا لحظاتى كه بر پیمانش با خدا وفا نكرد و حق امانت را ادا ننمود به كار دیگرى حتى صرف غذا نیندیشید و این در حالى بود كه زبان مباركش تا هنگامى كه تر بود و گردش مى كرد به ذكر خدا مشغول بود.
57- آخرین سجده خونین حسین علیه السلام
دو یا سه ساعت بعد از نماز ظهر عاشورا براى امام حسین علیه السلام نماز دیگرى پیش آمد ركوع دیگرى پیش آمد سجود دیگرى پیش آمد. شكل دیگرى ذكر گفت ، اما ركوع ابا عبدالله آن وقتى بود كه تیر به سینه مقدسش ‍ وارد شد و ابا عبدالله به چه شكلى بود؟ سجود بر پیشانى نشد، چون ابا عبدالله قهرا از روى اسب بر زمین افتاد، طرف راست صورتش را روى خاك هاى گرم كربلا گذاشت ذكر ابا عبدالله این بود.
بسم الله و بالله و على ملة رسول الله .
سید بن طاووس در لهوف نقل كرده :
لما سقط عن فرسه الى الارض على خده الایمن ، هنگامى كه از اسب بر روى گونه راستش بر زمین افتاد چنین گفت : بسم الله و بالله و على ملة رسول الله به نام خدا و به یاد او و به راه پیامبر.
58- دعا قبل از شهادتش
روایت شده آن حضرت لحظاتى چند خون آلود روى زمین افتاد بودند و چهره شان به سوى آسمان بود و مى فرمود: یا الهى ! صبرا على قضائك لا معبود سواك یا غیاث المستغیثین .
خداوندا! بر قضا و قدرت صبر مى كنم ، معبودى جز تو نیست اى فریاد رس ‍ فریاد خواهان !(45)))
 توجه به خیام و نماز
امام حسین علیه السلام در عین جنگ ، ناگزیر است گاهگاهى از اهل حرم خبر گیرد. حال و احوال آنها را بپرسد، به آنان دلدارى و تسلیت دهد، در آنان آمادگى براى مصائب بعدى را فراهم سازد.
از سوى دیگر او در خیمه بیمارى دارد، امام سجاد علیه السلام ، كه تمام روز عاشورا در حال بیمارى شدید و گاهى در حال اغماء است . هر چند گاهى سرى به خیمه او مى زد، با او سخن مى گفت ، ودایع امامت را به او مى سپرد.
آخر او امام بعدى است ، رئیس قافله اسیران است او باید رسالت خطیر بعدى را بر عهده گیرد.
در عین حال ، وقت نماز است . او باید به نماز بایستد و در میان مردم و در میدان جنگ نماز بخواند تا هم شبهه كفر و بى ایمانى را از خود بزداید و هم به دیگران بفهماند كه نماز مهم است و در هیچ حالتى از حالات حتى در بحبوحه جنگ و فراموش نمى گردد. حتى در میان تیر و شمشیر و حتى با چهره خونین .(46)
 دعوت به بهشت بعد از نماز ظهر
نماز جماعت به پایان رسید، امام رو به نمازگزاران گرداند و سخنان خویش ‍ را با حمد و سپاس خداوند آغاز كرد، آن گاه فرمود: خداوند در این روز كشته شدن شما و مرا امضا كرده است .
صبرا یا بنى الكرام فما الموت الا قنطرة تعبر بكم عن البوس و الضراء الى الجنان الواسعة النعم الدائمه
بر شماست كه صبر و شكیبایى پیش گیرید اى بزرگ زادگان ! صبر كنید كه مرگ پلى بیش نیست كه شما را از سختى ها و رنج ها به بهشت گسترده و نعمت هاى جاوید مى رساند. پس كدام یك از شما به خاطر انتقال از كاخ به زندان و شكنجه گاه است . همانا پدرم از رسول خدا صلى الله علیه و آله و سلم روایت كرد كه آن حضرت مى فرمود: دنیا براى مومن همانند زندان و براى كافر همچون بهشت است و مرگ پل مومنان به سوى بهشت هایشان و پل كافران به سوى دوزخ آنان است . نه دوزخ شنیده ام و نه دوزخ مى گویم !http://viagravipsale.com/
چهارشنبه 28 شهریور 1397 05:53 ب.ظ

Lovely posts, Regards.
link for you cialis price generic cialis 20mg tablets enter site 20 mg cialis cost buy cialis online nz cialis 20 mg best price cialis daily new zealand generic cialis soft gels cialis professional yohimbe estudios de cialis genricos cialis price in bangalore
cialisvonline.com
سه شنبه 27 شهریور 1397 02:40 ب.ظ

Thanks a lot! Plenty of material!

purchasing cialis on the internet try it no rx cialis low dose cialis blood pressure canadian drugs generic cialis when can i take another cialis tadalafil generic only best offers 100mg cialis cialis 30 day trial coupon cialis usa cost cialis kamagra levitra
http://buycialisky.com/
پنجشنبه 15 شهریور 1397 02:45 ق.ظ

Wonderful information. Cheers!
prezzo cialis a buon mercato cialis pas cher paris cialis online usa cialis online we use it cialis online store chinese cialis 50 mg cialis 5mg billiger when can i take another cialis buying cialis overnight cialis rckenschmerzen
viabiovit.com
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:28 ق.ظ

Nicely put. Kudos!
where can you buy viagra buy generic viagra online uk next day delivery buy cheap viagra online uk buy viagra no prescription online viagra online with a prescription order cheap viagra where can i get sildenafil buy viagra online ireland buy original viagra how to find viagra
Generic cialis
دوشنبه 12 شهریور 1397 07:52 ب.ظ

You actually expressed that fantastically!
cialis online holland cialis kamagra levitra usa cialis online cialis prezzo in linea basso cialis prices tadalafil tablets il cialis quanto costa cialis 5mg generico cialis mexico cialis great britain
cialisvbuy.com
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:23 ب.ظ

Thanks. Very good stuff.
sublingual cialis online cialis 5 effetti collaterali cialis prices overnight cialis tadalafil cialis manufacturer coupon cialis cost generic cialis 20mg uk cialis generisches kanada cialis generico online cialis generique
cheap online viagra uk
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:04 ق.ظ

Thanks! Very good information.
uk online viagra viagra find viagra how to buy cheap viagra online generic viagra order buying viagra online uk cheap viagra buy viagra no prescription viagra generic online pharmacy vaigra
withoutadoctorsprescriptions.com/tadalafil-without-a-doctors-prescription.html
یکشنبه 21 مرداد 1397 11:05 ب.ظ

Incredible a lot of terrific data!
cialis 100mg suppliers trusted tabled cialis softabs ou trouver cialis sur le net acheter cialis meilleur pri cialis dosage recommendations we like it safe cheap cialis buy cialis click here cialis daily uk only now cialis for sale in us cialis 5mg prix
Cialis pills
جمعه 7 اردیبهشت 1397 06:54 ب.ظ

Nicely put. Thanks a lot!
miglior cialis generico cialis side effects viagra or cialis cialis para que sirve overnight cialis tadalafil generic cialis soft gels click here take cialis cialis daily dose generic cialis qualitat cialis reviews
Viagra pills
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 03:48 ق.ظ

Thank you! I appreciate this!
where can i order viagra buy generic viagra with paypal viagra cheap no prescription buy without prescription online buy generic viagra online cheap viagra usa online natural viagra sildenafil citrate is it illegal to buy viagra where can i buy sildenafil online
Cialis pills
جمعه 17 فروردین 1397 07:30 ب.ظ

Whoa many of beneficial tips!
rx cialis para comprar price cialis wal mart pharmacy cialis therapie cialis 100 mg 30 tablet generic cialis levitra cialis flussig cialis generika in deutschland kaufen cialis canada on line precios de cialis generico generic cialis 20mg uk
Cialis pills
جمعه 3 فروردین 1397 03:54 ب.ظ

Fantastic facts. Thanks a lot!
cialis e hiv how much does a cialis cost cialis tablets for sale generic cialis pro acheter cialis meilleur pri viagra cialis levitra cialis 20mg preis cf cialis prezzo di mercato prezzo cialis a buon mercato cialis 5 effetti collaterali
Cialisbig
یکشنبه 27 اسفند 1396 10:39 ب.ظ

Nicely put. Regards!
cialis 05 tadalafil 20 mg cialis price thailand cialis para que sirve cialis et insomni cialis usa cost cialis 100 mg 30 tablet cialis generic tadalafil buy cialis italia gratis generic cialis pro
injustice gods among us hack
جمعه 4 اسفند 1396 06:26 ب.ظ
اگر کسی بخواهد با بیشتر تکنولوژی های اخیر به روز شود، باید او را بازدید کند
سایت و همیشه به روز می شود.
imvu cheats
دوشنبه 13 آذر 1396 05:47 ب.ظ
لطفا به من اطلاع دهید اگر دنبال یک مقاله نویس برای خود هستید
وبلاگ شما برخی از مقالات واقعا خوب است و من اعتقاد دارم
من یک دارایی خوب هستم اگر میخواهید برخی از بارها را بخرید، من دوست دارم مقالاتی را برای وبلاگ شما بنویسم در حالی که برای یک پیوند به من باز است.
اگر علاقمندید برایم ایمیلی بفرستید. خیلی ممنون
is psychic real
سه شنبه 30 آبان 1396 06:25 ب.ظ
شما قطعا می توانید شور و شوق خود را در مقاله ببینید
تو نوشتی این بخش حتی بیشتر امیدوار است
نویسندگان پرشور مانند شما که نگران نباشید به آنها اشاره کنید
ایمان داشتن. همیشه بعد از قلب خودت برو
Can exercise increase your height?
دوشنبه 27 شهریور 1396 01:49 ق.ظ
Wow, that's what I was seeking for, what a stuff!
present here at this blog, thanks admin of this web site.
fallaciousdrink95.jimdo.com
چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
Heya i am for the first time here. I came across
this board and I find It really useful & it helped me out much.
I hope to give something back and help others like you aided me.
Micheline
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 06:26 ق.ظ
No matter if some one searches for his necessary thing, therefore he/she wishes to be available that in detail, therefore that thing is
maintained over here.
ریحانه
دوشنبه 24 فروردین 1394 03:32 ب.ظ
عاااااااااااااااااااااااااالللللللللللللللللللللییییییییییییییییییییی
فاطمه.
پنجشنبه 23 آبان 1392 10:41 ب.ظ
سلام.از مطالب بسیار زیباتون ممنونم.یه سوال داشتم. آمام حسین در ظهر عاشورا چندرکعت نماز به جا آوردند؟آیانماز ظهررا کامل به جاآوردند یا دورکعت نماز خوف به جاآوردند ممنون میشم از راهنماییتون.باتشر فاطمه.
شیوا
یکشنبه 10 دی 1391 05:18 ب.ظ
salam mamnon az matn kheili bem komak kard
علی عبدالعلی پور
دوشنبه 6 آذر 1391 11:51 ب.ظ
خیلی عالی است از شما عزیزان تقاظمندم متن نماز ظهر عاشورا برای ایمیل من بفرستین متشکرم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر